ROZHOVOR S MUDR. EVOU KLIMOVIČOVOU

 

Proč jste se rozhodla opustit gynekologicko - porodnické oddělení nemocnice v Břeclavi a vybudovat novou gynekologickou ambulanci v Lednici?
Před více než rokem mě oslovil pan doktor Sluka s tím, že se rozhodl ukončit činnost své gynekologické ambulance v Lednici. Věděl ode mne z dřívější doby, že bych měla zájem v Lednici jako gynekolog působit. Svoji domovskou nemocnici v Břeclavi neopouštím. Na malý úvazek tam zůstávám, abych neztratila kontakt s prací v lůžkovém zařízení a s porodním sálem. Bez takto nastavené spolupráce s vynikajícím gynekologicko - porodnickým oddělením břeclavské nemocnice si nedovedu kvalitní péči o své gynekologické pacientky představit. Pořád se i na tomto oddělení budu pracovně cítit „jako doma“.

Z jakého důvodu jste měla zájem právě o Lednici?
V roce 1975 se do Lednice oženil můj bratr. Když o rok později jeho žena přivedla na svět malého Tomáše, stala se ze mě dokonalá teta a prochodila jsem s kočárkem stovky kilometrů po lednickém parku. Lednici jsem si zamilovala. Ostatně, mám to z domu do Lednice kousek. Bydlím v Břeclavi na Lednické ulici. Za třicet pět let se naše rodina v Lednici výrazně rozrostla. Dva roky po Tomášovi se narodila Mirečka. Synovec i neteř dávno dospěli, mají své rodiny. Každý z nich má dvě děti. Jsem nesmírně šťastná, že jsem všechny čtyři pomáhala přivést na svět.


Je vaše početná lednická rodina jediným důvodem, proč nyní otevíráte gynekologickou ambulanci v Lednici?
Díky mé lékařské praxi jsem získala v Lednici a okolí ještě další, výrazně početnější „rodinu“. Jsou to moje pacientky. Gynekologii se věnuji osmnáct let. Když se gynekologicko - porodnické oddělení přestěhovalo v roce 1996 do břeclavské nemocnice, začaly za mnou jezdit první pacientky z Lednice a okolí. Byly to kamarádky mé švagrové. Tak začala vznikat moje druhá „profesní“ rodina.

Opravdu vnímáte své pacientky jako rodinu?
Gynekologie a porodnictví je nesmírně intimní obor. Vždyť těhotenství je produktem toho nejintimnějšího, co spojuje ženu a muže. Za léta spolupráce s každou jednotlivou pacientkou si toho povíte hodně nejen o tom, co ji trápí v oblasti pohlavních orgánů.


Prostředí vaší ambulance působí velmi přívětivě a přátelsky.
Celý život se snažím lidi, na kterých mi záleží a které mám ve své blízkosti „rozmazlovat“. Když jsem se rozhodovala, jak původní prostory přestavět a vybavit, řekla jsem si, že moje pacientky i já si zasloužíme krásné prostředí.


Na co se tedy vaše pacientky mohou těšit?
Pracoviště je vybaveno tak, jak má být moderní gynekologická ambulance vybavena. Je zde samozřejmě ultrazvuk, samostatná místnost s kardiotokografem pro nastávající maminky. Mimořádně kvalitní a pohodlné je gynekologické vyšetřovací křeslo. Ale největší devizou je moje sestřička Markéta Stávková. Dostala ode mne nelehký úkol – vybavit ambulanci vším, co je třeba. Od nábytku až po poslední vatovou štětičku. Když se přijdete podívat, zjistíte, že to zvládla dokonale. Věřím, že moje pacientky s ní budou velmi spokojené. Je opravdu vynikající, nesmírně vnímavá a laskavá.


Bude nutné se k Vám, na vyšetření objednat?
Určitě to bude pro pacientku lepší, když bude mít předem dohodnutý termín. Ale neodmítneme nikoho, i když přijde bez objednání.


Zeptám se na závěr – bylo pro vás těžké vybudovat takovou ordinaci?

Musela jsem mít odvahu k velké finanční investici, to za prvé. Důležité pak bylo, že jsem našla velké pochopení u všech. Majitelé zdravotního střediska mi pronajali velký prostor a dali mi při přestavbě volnou ruku. Stavební firma F&K&B provedla výborně celou přestavbu, firma LAMÉ „ušila“ nábytek na míru. Veškeré zdravotnické vybavení pro mě zajistila společnost MARTEK MEDICAL. No a jak jsem již říkala, tohle všechno koordinovala a dotahovala do posledních detailů Markéta Stávková. Všem patří můj velký dík.

Rozhovor připravil Miroslav Pekárek